План за устойчиво енергийно развитие на общини

Общините в България са задължени да изготвят:

  • краткосрочни и дългосрочни общински програми за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива по чл. 10, ал. 1 и ал. 2 от ЗЕВИ (Закон за енергията от ВЕИ) и
  • програми за енергийна ефективност (ПЕЕ) съгласно чл. 12, ал. 2 от Закона за енергийна ефективност (ЗЕЕ).


„ДИАМАНТ БГ“ ЕООД има опит в изготвянето и на двата вида програми и може да Ви съдейства за изготвянето им в тясно сътрудничество с експертите в общинската администрация.

Основната цел на програмите по ЗЕВИ е насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници. Реализацията на този процес се постига чрез определяне на възможните дейности, мерки и инвестиционните намерения на общината, като се дава оценка за използването на възобновяеми източници по сектори: промишлени предприятия, транспорт, услуги, домакинства и селско стопанство.

Определят се потенциала и възможностите за използване на енергия от възобновяеми източници и биогорива по видове ресурси – слънчева енергия, вятърна енергия, водна енергия, геотермална енергия, енергия от биомаса, използване на биогорива в транспорта, използване на енергия от възобновяеми източници в транспорта.

Избират се мерки за изпълнение през периода на разглежданата програма и се изготвя списък с предложените за реализация проекти.

Програмите се приемат от общинските съвети, по предложение на кмета на съответната община и обхващат период на изпълнение три години (за краткосрочните) и десет години (за дългосрочните програми).

 

Общинската програми за енергийна ефективност (ПЕЕ) се разработва при отчитане на стратегическите цели и приоритети на регионалните планове за развитие на съответните райони и перспективите им за устойчиво икономическо развитие.

Целта и е да се намали нивото на енергопотребление в обектите – общинска собственост - сгради, инсталации, улично осветление и др.

Реализацията на общинските програми за енергийна ефективност води до:

-намаляване на зависимостта на общините от доставка на енергия и енергоносители;

-намаляване разходите за енергия и съответно повишаване на жизнения стандарт и качеството на живот;

-повишаване конкурентоспособността на местната икономика;

-ограничаване на негативното въздействие върху околната среда и климата.